RPH


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Untuk mikropengajaran ini, saya telah memilih set Persediaan (5 minit) untuk RPH seperti di bawah ini:-
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 2

Tarikh/ Hari                     :      15 April 2013 / Isnin                                    
Masa                               :       9:00 – 9.30 (30 minit)                                              
Kelas                               :       Tahun 2 Amanah                                                    
Bil. Pelajar                       :       20 orang                                                                     
Mata pelajaran KSSR     :       Matematik                                                                             
Bidang                             :       Nombor dan Operasi                                                                  
Tajuk 2                            :      Darab           
Standard Pembelajaran  :      4.1 Menulis ayat matematik bagi operasi darab.
Objektif pembelajaran     :     Pada akhir pembelajaran murid dapat:
                                               (i) Menulis ayat matematik darab apabila diberi kumpulan                                        dua – dua, lima – lima, sepuluh – sepuluh dan empat-                                         empat berbantukan:
                                                    (a) objek
                                                    (b) gambar
                                                    (c) garis nombor yang sama
                                               (ii) Menulis operasi darab yang sama jawapannya dengan                                                                    operasi darab yang diberi dengan mengubah susunan                                         nombor yang didarabkan. 
Pengetahuan Sedia Ada :     (i)  Mereka cerita berdasarkan ayat matematik tolak yang diberi
                                               (ii) Menyelesaikan masalah harian yang melibatkan penolakan                                 dua nombor
BBM                                :      Pensel, gula-gula, daun, kad symbol dan lembaran kerja muka                    surat 105-126 (rujuk Modul)
TMK                                :      Penggunaan power point
Nilai                                 :      Rajin, teliti, berusaha, bekerjasama, yakin.
Kemahiran                       :      Menghasilkan idea dari pemerhatian, menilai idea secara
                                                kritis, fenomena dapatan makna
1.2         SET PERSEDIAAN (5 minit)

Kumpulan dua-dua.

  Aktiviti Guru    :    Saya akan meminta seorang murid keluar dan menyatakan bilangan                           gula-gula yang diletakan di atas meja.
  Aktiviti Murid   :    Murid-murid akan membuat pemerhatian terhadap bilangan gula-gula                         yang diletakan oleh kawan mereka di atas meja.
  Komunikasi     :    i.    Saya bertanya kepada murid-murid bilangan gula-gula tersebut                                                      secara keseluruhan.
                               ii.   Saya juga bertanya berapa biji gula-gula dalam satu kumpulan.
Aktiviti 1
Murid dipanggil untuk mengambil pundi kacang yang berwarna merah, kuning, hijau dan biru di dalam bekas.
Aktiviti Guru:
a)    Saya akan bertanya kepada murid-murid tentang pundi kacang tersebut mempunyai berapa warna?
b)    Ada berapa pundi kacang dalam satu jenis warna?
c)    Ada berapa kumpulan?
d)    Ada berapakah jumlah pundi kacang semuanya?

Aktiviti Murid:          
a)    Murid-murid akan menjawab dengan menyatakan jumlah pundi kacang yang ada secara empat-empat.
b)    Murid-murid mengira jumlah keseluruhan pundi kacang tersebut.



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK
TAHUN 2
Tarikh/ Hari                     :      15 April 2013 / Isnin                                    
Masa                               :       9.00 - 9:30 (30 minit)                                              
Kelas                               :       Tahun 2 Amanah                                                    
Bil. Pelajar                       :       20 orang                                                                     
Mata pelajaran KSSR     :       Matematik
Bidang                             :       Nombor dan Operasi                                                                  
Tajuk 2                            :      Darab           
Standard Pembelajaran  :      4.1 Menulis ayat matematik bagi operasi darab.
Objektif pembelajaran     :     Pada akhir pembelajaran murid dapat :
                                               (i) Menulis ayat matematik darab apabila diberi kumpulan                                        dua – dua, lima – lima, sepuluh – sepuluh dan empat-                                         empat berbantukan:
                                                    (a) objek
                                                    (b) gambar
                                                    (c) garis nombor yang sama
                                               (ii) Menulis operasi darab yang sama jawapannya dengan                                                                    operasi darab yang diberi dengan mengubah susunan                                         nombor yang didarabkan. 
Pengetahuan Sedia Ada :     (i)  Mereka cerita berdasarkan ayat matematik tolak yang diberi
                                               (ii) Menyelesaikan masalah harian yang melibatkan penolakan                                dua nombor
BBM                                :      Pensel,gula-gula, daun, kad symbol dan lembaran kerja muka                     surat 105-126 (rujuk Modul)
TMK                                :      Penggunaan power point
Nilai                                 :      Rajin, teliti, berusaha, bekerjasama, yakin.
Kemahiran                       :      Menghasilkan idea dari pemerhatian, menilai idea secara
                                               kritis, fenomena dapatan makna.





Aktiviti Pengajaran

Pembelajaran

Langkah/
Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Guru

Aktiviti Murid

Catatan
Set Induksi
(5 minit)
i. Berapakah
bilangan gula-
gula semuanya ?

ii. Ada berapa
biji gula-gula
dalam satu
kumpulan ?

Aktiviti 1

i. Terdapat berapa warna pundi kacang ?
ii. Ada berapa pundi kacang dalam satu jenis warna?
iii. Ada berapa kumpulan ?
iv. Ada berapakah jumlah pundi kacang semuanya






Guru meminta
seorang murid
keluar untuk
menyatakan
bilangan gula-gula yang diletakkan atas
meja.


a. Murid dipanggil
untuk mengambil
pundi kacang yang
berwarna merah,
kuning,hijau dan
biru didalam bekas

b. Minta murid membilang jumlah pundi kacang yang ada mengikut jenis warna.

Murid mem-
buat pemerhatian
terhadap bilangan
gula-gula yang
diletakkan oleh
kawan mereka
di atas meja.



c. Murid menyata
kan jumlah pundi
kacang yang ada
secara empat
-empat.


d. Murid mengira
jumlah keseluruhan
pundi.

4 + 4 + 4 + 4 = 16





BBM :
Kumpulan dua-dua

 Catatan :
Galakkan
murid membilang



2. Imaginasi
Langkah 1
( 5 minit )

Penjanaan Idea dan Sintesis Idea
Aktiviti 2 :

Murid mengira jumlah secara lisan dengan dibimbing oleh guru.

5 + 5 = 10
i. Terdapat berapa objek merah dalam satu kumpulan ?

ii. Ada berapa objek atau ahli dalam dua kumpulan?

iii. Kenapa kita tambah bilangan objek tersebut.
Murid menyatakan bilangan kumpulan lima-dua yang ditunjukkan pada kad gambar
BBM :
Catatan :
Penekanan tentang bilangan objek yang ditambah berulang ulang dan dibilang lima-lima.
Langkah 2

Perkem-bangan

( 8 minit )
Penambahbaikkan
a. Gunakan garis nombor untuk menunjukkan penambahan


.





c. Guru menggunakan istilah kali kepada murid yang membawa maksud tambah berulang-ulang


b. Murid membilang dan menulis ayat matematik berdasarkan kad gambar yang ditunjukkan

4 kali 2
2 + 2+ 2 + 2 = 8
 BBM :
Langkah 3

Tindakan

( 4 minit )

Pelaksanaan
Murid dipanggil secara rawak untuk menulis jumlah objek yang dibilang dipapan putih.



Minta murid menulis jumlah objek yang dibilang dipapan putih.
Murid menuliskan
jawapan di papan tulis.
BBB:
Langkah 4
Pentaksiran
( 3 minit )
lembaran kerja.
(Isi petak kosong)
Guru edar lembaran kerja kepada murid.





Menjawab  soalan 
tambah tiga
nombor pada lembaran kerja.
BBB :
- lemaran kerja.
Penutup
(5 minit)
1.Pengukuhan.
1.Menjawab tiga soalan  kuiz.
2.Menentukan pemenang kuiz.
2. Wakil murid lelaki dan  perempuan menuliskan
jawapan di papan tulis.
BBM :
-Papan tulis
- Pen marker










1 ulasan: